Pobranie wycinka do badania histopatologicznego

 

Pobranie wycinka do badania histopatologicznego od 350 zł

 

Pobranie wycinka do badania histopatologicznego

 

Badanie histopatologiczne polega na pobraniu wycinka tkankowego od pacjenta w celu oceny zmian chorobowych. Jego wynik umożliwia postawienie trafnej diagnozy, a także ustalenie odpowiedniego przebiegu leczenia. Dowiedz się, kiedy warto zgłosić się na pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

 

Po co pobiera się wycinek histopatologiczny?

Wycinek histopatologiczny to próbka materiału z miejsca zmienionego chorobowo. W dermatologii może być nim m.in. fragment skóry o dziwnym odcieniu, niepokojąca narośl, brodawka lub tzw. pieprzyk. Pobrany materiał zostaje poddany badaniu pod mikroskopem, którego celem jest przede wszystkim określenie charakteru zmiany. Zabieg pobierania materiału do badań nazywany jest biopsją.

 

Pobieranie wycinków histopatologicznych ze skóry kojarzy się przede wszystkim z badaniem w kierunku nowotworu. Istotnie, histopatologia daje możliwość określenia, czy dana zmiana ma cechy złośliwe lub łagodne.

 

W ramach ciekawostki dodamy, że badanie histopatologiczne może obejmować nie tylko zmiany zlokalizowane na skórze. Wycinki do badań mogą zostać pobrane również np. podczas kolonoskopii. Badaniu histopatologicznemu poddaje się również płody po poronieniu, co pozwala ustalić, czy zabieg łyżeczkowania został przeprowadzony w pełni prawidłowo.

 

Czy pobieranie wycinka histopatologicznego jest bolesne?

Przed pobraniem wycinka lekarz dermatolog może zastosować miejscowe znieczulenie, dzięki czemu moment wycinania zmiany skalpelem nie jest dla pacjenta bolesny. W zależności od okolicy, która poddawana jest zabiegowi, może wiązać się z bardziej lub mniej intensywnymi wrażeniami.

 

Po pobraniu wycinka, lekarz przystępuje do zakładania szwów, co pacjent może odczuwać jako delikatne szarpanie. Następnie, na zszytą ranę zostanie nałożony opatrunek.

 

Procedura pobierania wycinka skórnego może trwać od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rozmiarów zmiany.

 

Kiedy warto zgłosić się na pobranie wycinka?

Pobranie wycinka histopatologicznego wykonywane jest na podstawie skierowania lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Pacjenci kierowani są na zabieg po wcześniej wykonanej dermatoskopii, czyli oglądaniu zmian skórnych poprzez specjalne urządzenie z lupą. Zmiany, które budzą wątpliwości lekarza, mogą zostać wytypowane do wycięcia i zbadania.

 

Przygotowanie do biopsji

Biopsja wykonywana na skórze nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Pomimo to, na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie infekcji. Lekarza należy obowiązkowo poinformować o zażywanych lekach, chorobach przewlekłych oraz ciąży. Przeszkodą do wykonania biopsji może być stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

 

Higiena rany po pobraniu wycinka histopatologicznego

Po pobraniu materiału do badań histopatologicznych, niezwykle ważne jest zachowanie maksymalnej higieny rany. W ciągu pierwszej doby po zabiegu nie należy miejsca, z którego został pobrany wycinek. Kolejnego dnia pacjent może rozpocząć przemywanie rany specjalnym preparatem antyseptycznym przepisanym przez lekarza. Należy pamiętać o codziennym zmienianiu opatrunków.

 

Na zdjęcie szwów należy zgłosić się zwykle 2-4 tygodnie po zabiegu, co jest zależne od wielkości pobranego wycinka.

 

Blizna po biopsji – czy można jej uniknąć?

Pobieranie wycinka skórnego do badań niemal zawsze wiąże się z pozostałością w postaci blizny. Aby była ona jak najmniejsza, po zdjęciu szwów można stosować preparaty kosmetyczne przeznaczone do usuwania blizn i rozstępów. Widoczność blizny można zmniejszyć również w gabinecie medycyny estetycznej, korzystając np. z rewelacyjnego zabiegu laserowego Fraxel.

 

Wycinek histopatologiczny. Wynik badania

Na wynik badania histopatologicznego zwykle należy zaczekać około 2 tygodnie. Bez względu na to, czy badana zmiana okazała się łagodna lub złośliwa, wynik należy skonsultować z lekarzem.

 

Pobranie wycinka histopatologicznego – Tarnowskie Góry

Chcesz zbadać podejrzaną zmianę skórną? Zgłoś się do naszego gabinetu na Śląsku i powiedz lekarzowi o swoich obawach. Pobranie wycinka do badania histopatologicznego w Derkomed przebiega w przyjaznej atmosferze. Co najważniejsze, pomożemy Ci pozbyć się stresującej niepewności.


Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii

Centrum Dermatologii, Kosmetyki i Medycyny Estetycznej Derkomed
ul. Ks. J. Wajdy 2B, 42-600 Tarnowskie Góry
+48 510 249 751 / derkomed@derkomed.pl


@derkomed