DIAGNOSTYKA DERMATOSKOPOWA ZNAMION

heine-dermatoscopeBadanie polega na oglądaniu wybranych zmian chorobowych skóry za pomocą dermatoskopu. Jest to specjalne urządzenie optyczne – powiększające 10-krotnie, z oświetleniem bocznym (oświetlającym oglądaną powierzchnię), które pozwala uzyskać „trójwymiarowy obraz” skóry. Badanie to wymaga dużego doświadczenia oraz porównania z wynikiem histologicznym po wycięciu zmiany skórnej. Badanie pozwala odróżnić znamiona barwnikowe, mieszane, dysplastyczne, czerniaka złośliwego, znamię błękitne, znamię barwnikowe, czerniaka młodzieńczego Reed, brodawkę łojotokową, naczyniaka, nabłoniaka barwnikowego, zmiany krwotoczne.

Diagnostyczny algorytm różnicowania zmian melanocytowych od niemelanocytowych.

Kryteria zmian melanocytowuch

Kryteria brodawki łojotokowej

Kryteria raka podstawnokomórkowego – brak siateczki pigmentowej i jedno z

Kryteria zmian naczyniowych

WYJĄTEK 1

Siateczka pigmentowa lub pseudosiateczka jest również obecna w łagodnej zmianie soczewicowatej posłonecznej i rogowaceniu łojotokowym. Delikatna obrączkowata siateczka pigmentowa jest również powszechnie stwierdzona we włókniaku skóry (klucz do diagnozy dermatofibromy: centralna, biała plamka).

WYJĄTEK 2

Jednolita, niebieska pigmentacja (typowa cecha znamienia błękitnego) jest również stwierdzana (rzadko) w niektórych naczyniakach i raku podstawnokomórkowym oraz (często) w przerzutach śródskórnych czerniaka.

WYJĄTEK 3

Owrzodzenie jest również rzadsze w czerniaku inwazyjnym

znamiona