Opryszczka wargowa – mała rzecz, dużej wagi!

Drogie klientki i klienci,

Już pewnie nie raz usłyszeli Państwo zdanie „ przepraszam lecz nie mogę wykonać zabiegu z powodu istniejącego w okolicy ust przeciwwskazania”. Jakże duże jest zaskoczenie dla Państwa gdy stwierdzamy, że chodzi o tego małego zbrodnialca – OPRYSZCZKĘ!

Tak, to właśnie przez nią jak i inne choroby wirusowe, takie jak np.: półpasiec, nie możemy niejednokrotnie wykonać wcześniej umówionego zabiegu co stanowi zarówno dla Państwa jak i dla nas dezorganizację w zaplanowanej terapii skóry.

Przyjrzymy się więc dzisiaj trochę bardziej opryszczce i wyjaśnimy dlaczego stanowi ona przeciwwskazanie dla większości zabiegów kosmetycznych, medycyny estetycznej a nawet dentystycznych.

 

Opryszczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HERPES SIMPLEX (HSV). Rozróżniamy kilka typów wirusa w tym:

 • typ I – wywołuje zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, wargach, twarzy, tułowiu i kończynach ( Tak! Tak! Opryszczka może pojawić się np.: w okolicy pleców )
 • typ II – wywołuje zmiany w okolicy narządów płciowych

Zakażenie opryszczką zwykłą następuje zazwyczaj przez bezpośredni kontakt z osobą chorą (dotyk, pocałunek, picie z tego samego kubka) gdyż płyn pęcherzykowy pełen jest aktywnego wirusa, który chętnie przedostanie się na nowego „żywiciela”.

Objawy opryszczki są dla nas dość bolesne, nieprzyjemne lecz  proste w rozpoznaniu.

Zwykle w okolicy ust (czasami nosa) pojawia się pierwotnie uczucie pieczenia, kłucia, swędzenia. Następnie pojawia się zaczerwienienie na miejscu którego tworzą się surowicze pęcherzyki. Pękając tworzą mało estetyczne strupki , które towarzyszą nam nawet do dwóch tygodni. Opryszczka sama w sobie nie pozostawia blizn lecz potrafi spowodować odbarwienia czerwieni wargowej skutkując nierówną jej linią.

 

Kiedy powstaje ?!

Niestety często opryszczka uaktywnia się w najmniej oczekiwanym momencie, takim jak piękne, upalne wakacje na Bali, gdyż słońce jest jednym z czynników ją wywołujących. Do pozostałych należą:

 • obniżona odporność, np.: w przypadku przeziębienia
 • stres, przemęczenie, brak snu
 • miesiączka
 • drobne urazy skóry

I tym ostatnim warto się przyjrzeć z punktu widzenia zabiegów kosmetycznych.

Drogie Panie i Panowie, wszelkie uszkodzenia naskórka podczas zabiegów kosmetycznych czy medycyny estetycznej gdy opryszczka króluje na waszych ustach, okolicy nosa czy ciele, może spowodować jej rozsianie się po miejscach całej powierzchni zabiegowej.

Jest to niezwykle ważne. Dlatego w przypadku często występującej w/w dolegliwości warto przed zabiegami takimi jak:

 • peelingi chemiczne
 • mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie manualne
 • zabiegi laserowe
 • mezoterapia
 • makijaż permanentny i tatuaż
 • mikronakłócia skóry
 • wypełnienia kwasem hialuronowym

zabezpieczyć się wcześniej preparatami zawierającymi acyklowir np.: Heviran Comfort czy Hascovir Control. Pamiętajmy o tym aby zapytać kosmetyczkę, lekarza wykonującego zabieg w jakiej dawce zalecane jest stosowanie preparatu przed, np.: makijażem permanentnym czy wypełnieniem ust. Zabiegi te wymagają niejednokrotnie od Państwa okresu rekonwalescencji a prawidłowa profilaktyka pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia opryszczki.

A co gdy opryszczka się pojawiła i mamy umówiony zabieg?!

Zadzwońmy i przesuńmy go! Jest to bardzo ważne! Każda świadoma ryzyka  i odpowiedzialna kosmetyczka poczeka aż opryszczka się wygoi (przestanie być w stanie aktywnym ) a Państwo unikniecie niepotrzebnego stresu. Całkowite wygojenie opryszczki pozwoli Państwu na cieszenie się w pełni zabiegami kosmetycznymi, relaksem i spokojem, co ze zdwojoną siłą wpłynie na poprawę urody i zdrowia.

Jak to mówią … „lepiej zapobiegać niż leczyć” 😉

 

 

 

 


Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii

Centrum Dermatologii, Kosmetyki i Medycyny Estetycznej Derkomed
ul. Ks. J. Wajdy 2B, 42-600 Tarnowskie Góry
+48 510 249 751 / derkomed@derkomed.pl


@derkomed