Leczenie nadpotliwości stóp i dłoni toksyną botulinową.

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem kojarzona jest przede wszystkim ze zwalczaniem zmarszczek. To jednak nie jedyne jej zastosowanie – botulina może stanowić również skuteczny sposób zwalczania nadpotliwości stóp oraz dłoni. Jak wygląda zabieg i jakich rezultatów należy się spodziewać?

 

Nadmierne pocenie: krępujący problem

Pocenie się jest zupełnie naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim organizmie i ma na celu utrzymanie jego prawidłowej temperatury. Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, jednak ciekawostką jest to, że ich największa ilość zlokalizowana jest na stopach oraz dłoniach.

 

Mimo naturalności pocenia istnieją sytuacje, w których stanowi ono istotny problem. Nadpotliwość (z łac. hyperhidrosis) to wstydliwa dolegliwość, która pojawia się we wczesnej młodości i nieleczona może trwać nawet całe życie. Nadmierne pocenie dotyczy okolic takich, jak pachy, stopy, dłonie, a nawet twarz oraz inne części ciała. Co jednak najistotniejsze, jest powodem kompleksów i prowadzi do wielu krępujących sytuacji.

 

Warto wiedzieć, że nadpotliwość to nie jedynie problem natury estetycznej. Nie oznacza ona wyłącznie spoconej skóry w upale czy na siłowni. Człowiek z nadmierną potliwością poci się stale, niezależnie od warunków atmosferycznych czy poziomu fizycznej aktywności. Antyperspiranty – nawet te specjalistyczne – często okazują się zawodne w walce z potem.

 

Botoks na nadpotliwość stóp i dłoni

Sposobem na ograniczenie pracy gruczołow potowych jest miejscowe zastosowanie toksyny botulinowej. Ta substancja kojarzona przede wszystkim z zabiegami przeciwzmarszczkowymi doskonale nadaje się do walki z nadpotliwością różnych okolic ciała, w tym stóp i dłoni.

Jak to działa? Botoks blokuje działanie nerwów dochodzących do gruczołów, które po podaniu preparatu przestają produkować pot. Toksyna botulinowa podawana jest iniekcyjnie. Kompletny efekt zauważalny jest po kilkunastu dniach od zabiegu i utrzymuje się kilka miesięcy. Należy pamiętać, że rezultat zabiegu jest czasowy – aby utrzymywał się stale, toksynę botulinową należy wstrzykiwać w stopy i dłonie regularnie, w zależności od wskazań lekarza.

 

Po zakończonym zabiegu pacjent praktycznie od razu może powrócić do swoich codziennych zajęć. Efekty uboczne są nieznaczne i ograniczają się do delikatnego uczucia pieczenia w miejscu podania igły oraz niewielkich krwiaków, które znikają samoistnie po kilku dniach.

 

 


Wskazania do wykonania zabiegu

Zastanawiasz się, czy należy poddać się zabiegowi? Jeśli każde podanie dłoni nowopoznanej osobie jest dla ciebie wielkim stresem, podobnie jak zdjęcie butów w towarzystwie znajomych, zdecydowanie warto pomyśleć o leczeniu nadpotliwości botoksem. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a pozbawia pacjenta krępującego kłopotu, który towarzyszył mu nieustannie. Leczenie pocenia stóp i dłoni czyni pacjenta bardziej pewnym siebie i otwartym na nowe znajomości.

 

Czy zabieg jest bolesny?

Ze wstrzykiwaniem toksyny botulinowej związany jest dyskomfort, towarzyszący np. zwykłym zastrzykom. W przypadku leczenia botoksem nadpotliwości dłoni oraz stóp może zostać zastosowane krótkotrwałe znieczulenie, ze względu na większą wrażliwość wspomnianych okolic.

 

 

 

Przeciwwskazania do zabiegu z botoksem

Na leczenie nadpotliwości toksyną botulinową nie powinien decydować się każdy. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się:

  • Ciążę i karmienie piersią,
  • Nowotwory,
  • Uczulenie na botulinę,
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków),
  • Świeże rany i blizny w polu zabiegowym,
  • Infekcje skórne,
  • Zaburzenia krzepnięcia.

 

Bezpieczeństwo zabiegów z toksyną botulinową

Botoks wykorzystywany jest w medycynie leczniczej oraz estetycznej od wielu lat i cechuje się potwierdzonym bezpieczeństwem stosowania. Jeśli tylko nie zachodzą przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jest on w pełni bezpieczny dla pacjenta. Toksyna botulinowa działa miejscowo i czasowo, nie wywołując żadnego działania ogólnoustrojowego. Należy jednak pamiętać, że warunkiem właściwie wykonanej iniekcji botuliny jest stosowanie jej wyłącznie przez wykwalifikowanego fachowca.

 


Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii
Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii i Kosmetologii

Centrum Dermatologii, Kosmetyki i Medycyny Estetycznej Derkomed
ul. Ks. J. Wajdy 2B, 42-600 Tarnowskie Góry
+48 510 249 751 / derkomed@derkomed.pl


@derkomed