Przebarwienia latem – jak się przed nimi uchronić, rola witaminy C. Co zrobić jesienią/zimą jeśli już się pojawią?
Przebarwienia skóry – skąd się biorą?
Piękna pogoda to doskonała okazja, aby spędzać większość czasu poza domem. Należy jednak pamiętać, że wzmożona ekspozycja ciała w okresie letnim negatywnie wpływa na naszą skórę. Niekorzystne działanie promieni słonecznych jest główną przyczyną powstawania przebarwień, które zwykle występują w okolicach twarzy, dekoltu oraz ramion. Melanina to naturalny filtr ochronny odpowiadający za prawidłową pigmentację skóry. Nieestetyczne plamy pojawiają się, gdy dochodzi do zaburzeń związanych z jej nieprawidłowym funkcjonowaniem. Wśród czynników wpływających na odbarwienie skóry należy również wymienić: uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, a nawet zanieczyszczenie powietrza.
Rodzaje przebarwień
Wyróżniamy następujące cztery typy przebarwień:
- Piegi – niewielkie plamki na ciele, których pojawienie się ma podłoże genetycznie;
- Przebarwienia wtórne, pozapalne – na ich powstawanie mają wpływ czynniki zewnętrzne. Należą do nich przebarwienia potrądzikowe oraz takie, na których wystąpienie wpływ miały środki fototoksyczne;
- Plamy starcze, soczewicowate – zlokalizowane najczęściej w okolicach dłoni lub twarzy, przyjmują różne odcienie i kształty. Znamię barwnikowe (melanocytowe) potocznie określane pieprzykiem możemy podzielić na dwie grupy: wrodzone oraz nabyte (powstają na skutek działania promieni słonecznych);
- Melasama, ostruda – za utworzenie się tego typu przebarwień odpowiedzialne są hormony. Warto zaznaczyć, że to kobiety są bardziej podatne na ich występowanie.
Profilaktyka przebarwień
Profilaktyka to zdecydowanie najlepszy sposób na zachowanie jednolitej, zdrowej oraz młodo wyglądającej skóry. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zapobiegać pojawianiu się niechcianych przebarwień:
- Fotoprotekcja – zacznij od stosowania kremów SPF, które ochronią Cię przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Produkty zawierające filtr UV należy aplikować codziennie, niezależnie od pory roku;
- Unikaj solarium;
- Wybieraj specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji o działaniu rozświetlającym i nawilżającym;
- Stosuj preparaty wybielające;
- Zażywasz leki? Sprawdź, czy w ich składzie nie znajdują się substancje fotouczulające;
- Latem zrezygnuj z zapachów, które mają w składzie alkohol.
Zbawienny wpływ witaminy C
Rynek kosmetyczny oferuje szeroki wybór produktów zawierających w sobie witaminę młodości. Jej systematyczne stosowanie skutecznie opóźnia proces starzenia się, poprawia jędrność skóry, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz przebarwień. Działanie przeciwutleniające kwasu askorbinowego odgrywa ogromną rolę w naszym organizmie, ponieważ posiada on silne właściwości zdrowotne. W drogeriach znajdziemy różne formy kosmetyków z witaminą C (kremy, sera), które należy indywidualnie dopasować do swojego typu skóry.
Jak usunąć przebarwienia skóry?
W walce z nieatrakcyjnymi, ciemnymi plamami na naszej skórze pomogą nam dedykowane preparaty kosmetyczne, leki przepisane przez dermatologa, peelingi chemiczne, a także profesjonalne zabiegi. Gdy nieinwazyjne metody zawodzą, warto skorzystać z serii specjalistycznych metod, aby raz na zawsze pozbyć się kompleksów!
- Zabieg laserowego usuwania przebarwień to nowoczesna metoda, która nie pozostawia blizn. Polega ona na rozbiciu światłem niechcianych plam przy pomocy profesjonalnego urządzenia. Proces ten jest całkowicie bezbolesny, ponieważ w trosce o komfort naszych pacjentów przed rozpoczęciem naświetlania stosujemy maść znieczulającą. Twarz bezpośrednio po zakończonym zabiegu może być zaczerwieniona bądź opuchnięta. W kolejnych dniach plamy mogą wydawać się o wiele ciemniejsze, co jest całkowicie normalne i w żadnym razie nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Kiedy skóra zacznie się złuszczać, zauważalne będą pierwsze efekty. Już po około 2 tygodniach zmiany pigmentacyjne zbledną lub całkowicie znikną. Dla uzyskania lepszych rezultatów zalecamy wykonanie całej serii zabiegów laserowego usuwania przebarwień (ich liczba jest zależna od indywidualnych potrzeb klienta). Po zabiegu konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50.
- Peeling medyczny to nieinwazyjny zabieg celowego uszkodzenia martwego naskórka przy pomocy substancji chemicznych. Jego rodzaj jest zawsze odpowiednio dobierany do konkretnego fototypu skóry oraz oczekiwań pacjenta. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się kwasy o różnym stężeniu, które płycej lub głębiej złuszczają skórę. Po wykonanym zabiegu należy odczekać od 2 do 14 dni, aż skóra całkowicie się zagoi i zyska nowy, młodzieńczy wygląd. W okresie jej regeneracji nie zaleca się stosowania kosmetyków zawierających alkohol oraz produktów do pielęgnacji, które mogłyby ją podrażnić. Peeling chemiczny dedykowany jest szczególnie tym, którzy chcą pozbyć się nieestetycznych przebarwień na twarzy, szyi lub dekolcie.
Należy jednak pamiętać, że pełny sukces terapii jest zależny od tego, w jaki sposób pielęgnujemy swoją skórę na co dzień.